Technieken waterbehandeling gecombineerd in praktijkproef komkommer

Klik hier voor gepubliceerd artikel op GroentenNieuws.nl

Publicatiedatum: 

© GroentenNieuws.nl / Thijmen Tiersma

 

Om de komkommerteelt te optimaliseren, doet HortiTech momenteel onderzoek gericht op irrigatie. In het onderzoek worden meerdere waterbehandelingstechnieken in combinatie gebruikt.

In de onderzoeksafdeling in de kas in Honselersdijk worden EMV-resonantie, nano-zuurstofinjectie en UV-C-waterdesinfectie gecombineerd. Dit is zover bekend wereldwijd niet eerder gedaan, aldus Raymond Lescrauwaet van Lescrauwaet uit Nederhorst den Berg. Het bedrijf introduceerde watersystemen van Aqua4D, UltraO2 en PathoLed in de Nederlandse tuinbouw, ontwierp hiervoor een proefopstelling en bouwde lowbudgetprototypes.

Meer met minder
De installatie is daarna opgebouwd en in gebruik genomen. Dat gebeurde in januari 2026. OP dat moment was de teelt al gestart. Het systeem wordt getest in een hogedraadkomkommerteelt die half november van start is gegaan. Er worden meerdere cycli gedaan. In week 19 is de eerste cyclus na 25 weken teelt beëindigd.

Doelstelling van het onderzoek is meer met minder, dus kwaliteit en kwantiteit verbeteren met minder inputs. “Dit doen we door het toepassen van biostimulanten, goede bacteriën en schimmels, technische installaties en teeltmethodes”, zegt Perry van Adrichem namens HortiTech. In de kas in Honselersdijk wordt geteeld in een afdeling van 432 m², met 12 teelgoten, waarvan 6 referentiegoten en 6 onderzoeksgoten. Alle goten zijn 20 meter lang.

Minder biofilm
Kort na de opstart van de gecombineerde technieken voor waterbehandeling steeg het gehalte opgelost zuurstof in de IBC-tank van circa 6 ppm naar 30 ppm, vertelt Raymond. “Dit niveau bleef vervolgens behoorlijk stabiel rond deze waarde.”

Na enkele maanden zijn delen van irrigatieslangen verwijderd uit zowel een behandelde goot als twee referentiegoten. Visuele inspectie liet zien dat in de behandelde situatie minder biofilm aanwezig was. Momenteel worden monsters geanalyseerd door Normec Groen Agro Control, onder andere op kolonievormende eenheden (KVU’s). In de komende periode wordt ook gekeken naar effecten op productie, zowel in kwaliteit als kwantiteit.

Combinatie van technieken
In de proef worden, zoals gezegd, drie technieken gecombineerd. Het gaat om technieken van Aqua4D middels EMV-resonantie, met UltraO2-zuurstofverrijking met behulp van een venturisysteem én UV-C-behandeling van circulerend drainwater met een systeem van PathoLED.

“Met Aqua4D behandel je het water zelf, de watermoleculen”, legt Raymond uit. “Deze worden geherstructureerd door waterstofbruggen te verbreken. Daardoor worden vooral in grondteelt de nutriënten beter opgenomen, is de uitspoeling beter en neemt het bodemleven toe.” Dat heeft positieve effecten op de weerbaarheid van planten, aldus Raymond. “Omdat deze techniek de moleculaire waterstructuur verfijnt, zal dit ook de effectiviteit van complementaire technieken kunnen verhogen. Het maakt het water vloeibaarder zonder toevoegingen of ongewenste bijeffecten.”

Meer zuurstof in water oplossen
In de markt zoekt men altijd naar wegen om nog meer zuurstof in water op te lossen dan met bestaande technieken mogelijk is, het liefst tegen een zo laag mogelijke aankoopprijs en onderhoudskosten, weet Raymond. De techniek van Aqua4D ondersteunt onder meer de werking van zuurstofverrijking via in dit geval een venturisysteem, de UltraO2. “Hierbij wordt water onder druk door een vernauwing geleid, waardoor aanzuiging en cavitatie optreden en meer zuurstof kan worden opgelost. Zuurstof in het water is cruciaal voor de waterkwaliteit.

Minder zuurstof betekent onder andere minder gunstige bacteriën en meer ziektekiemen, die juist houden van een zuurstofarme omgeving. Ook speelt zuurstof een rol bij de afbraak van organisch materiaal in watersystemen.”

De derde component is UV-C-behandeling van circulerend drainwater met systemen van PathoLED. Daarbij wordt gebruikgemaakt van lensversterking met behulp van een soort vergrootglas. De techniek wordt toegepast voor het reduceren van micro-organismen en het beheersen van pathogenen in het water.

Kracht in combinatie
Volgens Raymond kan de combinatie van deze technieken elkaar versterken. “Omdat er waarschijnlijk zowel meer zuurstof als micro-ultrafijne deeltjes kunnen worden opgenomen en langer beschikbaar blijven, vragen beide technieken er als het ware om gecombineerd te worden.”

De techniek voor waterbehandeling van Aqua4D is wereldwijd al vaak toegepast. In praktijksituaties is onder andere een gemiddelde waterbesparing van circa 10% gemeten, afhankelijk van de lokale omstandigheden. Dit ging gepaard met een vergelijkbare reductie in meststofgebruik. Ook zijn veranderingen waargenomen in waterverdeling in de bodem en wortelontwikkeling.

Daarnaast zijn effecten gemeld op fysische eigenschappen van water, zoals oppervlaktespanning, wat invloed kan hebben op verdeling en opname. In andere toepassingen zijn verschillen gezien in stabiliteit van perskluiten en vochtverdeling. In logistieke processen kan een lager vochtgehalte leiden tot verminderd transportgewicht.

Binnen de lopende proef ligt de focus op waterkwaliteit, biofilmvorming en teeltresultaten. Resultaten van laboratoriumanalyses en opbrengstmetingen worden in een latere fase verwacht.

 

Voor meer informatie:
Lescrauwaet B.V.
+31 (0)35 8872683
info@lescrauwaet.com
www.lescrauwaet.com

HortiTech
www.horti-tech.com